Σύνδεση

Featured

WRC Ράλι Ισπανίας: νικητής ο Neuville, πρωταθλητής με το Toyota Yaris WRC ο Tanak που πάει στη Hyundai!

Απίστευτο αλλά αληθινό: είναι η πρώτη φορά μετά από 15 ολόκληρα χρόνια που ο νέος πρωταθλητής στο WRC δεν είναι Γάλλος και δεν λέγεται Sebastien. Είναι Εσθονός και δεν είναι άλλος από τον Ott Tanak που στο ράλι Ισπανίας τερμάτισε πίσω από το Neuville και συγκέντρωσε τους βαθμούς που χρειαζόταν ώστε να στεφθεί πρωταθλητής, έναν αγώνα (Ράλι Αυστραλία, 14 με 17 Νοεμβρίου) προκειμένου να ολοκληρωθεί η σεζόν.

Ο Tanac οδηγώντας το Toyota Yaris WRC ο Εσθονός ήταν εξαιρετικός στην Ισπανία κερδίζοντας και την Power Stage και σπάζοντας όπως προαναφέραμε τη γαλλική παντοκρατορία. Έτσι για την ιστορία ο τελευταίος μη Γάλλος πρωταθλητής ήταν ο Νορβηγός Peter Solberg το 2003 με Subaru Impreza.

Στην Αυστραλία θα κριθεί ο τίτλος των κατασκευαστών, καθώς μέχρι στιγμής η Hyundai –για την οποία ο Ott Tanak θα αγωνίζεται τη νέα σαιζόν- προηγείται με 18 βαθμούς από την Toyota. Στη συνέχεια μπορείτε να δείτε την τελική κατάταξη στο ράλι Ισπανίας.