Σύνδεση

Hyundai

H HYUNDAI ΓΙΑ 5Η ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΒΑΘΡΟ ΣΤΟ ΡΑΛΙ ΠΟΛΩΝΙΑΣ

Η Hyundai Motorsport ανέβηκε για πέμπτη φορά στο βάθρο για το 2016 στο Ράλι Πολωνίας, τον έβδομο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ράλι 2016 (WRC) της FIA.

Ο οδηγός της ομάδας της Hyundai Shell World Rally Team, Hayden Paddon κατέκτησε για 3η φορά μέχρι στιγμής μια θέση στην πρώτη τριάδα της σεζόν, τερματίζοντας 3ος στη γενική κατάταξη μετά από έναν δραματικό τελικό γύρο. Μόλις 3,1 δευτερόλεπτα χωρίζουν τη 2η, 3η και 4η θέση μετά την ολοκλήρωση των 21 ανταγωνιστικών ειδικών διαδρομών, με τον Thierry Neuville να κατακτά την τέταρτη θέση, μόλις 0,8 δευτερόλεπτα πίσω από τον Paddon.

HYUNDAI-RALLY-POLAND (2)

Απογοήτευση υπήρξε για τον Dani Sordo. Ο Ισπανός εγκατέλειψε την πρώτη δεκάδα στην προτελευταία ειδική διαδρομή μετά από χτύπημα. Ο Neuville, ωστόσο, τερμάτισε τον αγώνα με μια σημαντική βελτίωση. Ο Βέλγος πήρε την τρίτη θέση στη Sady Power Stage και έτσι απέσπασε έναν επιπλέον βαθμό στην κατάταξη των κατασκευαστών.

Στα μέσα της σεζόν και με επτά γύρους ακόμα να υπολείπονται, η ομάδα της Hyundai Motorsport κατέχει τη δεύτερη θέση στην κατάταξη των κατασκευαστών με 135 βαθμούς, μετά την προσθήκη των 27 βαθμών από το Ράλι Πολωνίας. Ο Paddon ανήλθε στην τρίτη θέση στην κατάταξη των οδηγών, με τους Sordo και Neuville στην πρώτη εξάδα.