Σύνδεση

F1

F1 Γκραν Πρι Βελγίου: Νίκη για τον Verstappen σε έναν αγώνα 2 γύρων

Με καθυστέρηση πάνω από 4 ώρες ολοκληρώθηκε με τυπικές διαδικασίες ένας αγώνας που οι περισσότεροι θα θυμούνται για την αναμονή και το ανύπαρκτο θέαμα. Στο βάθρο ο Russell (για πρώτη φορά) και ο Hamilton.

Λόγω της έντονης βροχής και της χαμηλής ορατότητας ο αγώνας ήταν να ξεκινήσει με πολύ μεγάλη καθυστέρηση και με τους πιλότους να καλούνται να αποδείξουν τις ικανότητες τους στη πλημμυρισμένη πίστα με αντίπαλο την υδρολίσθηση. Μάλιστα κατά τον γύρο προθέρμανσης ο Sergio Perez βγήκε εκτός στην Les Combes σπάζοντας την δεξιά ανάρτηση και εγκαταλείποντας τον αγώνα.

Τελικά η εκκίνηση δόθηκε μετά από περίπου 3 ώρες με τη λογική του να ολοκληρωθούν τουλάχιστον δύο γύροι και να δοθούν οι μισοί βαθμοί και με μέγιστη διάρκεια την 1 ώρα αγώνα. Επειδή όμως όλα είχαν κρυώσει (από τα ελαστικά μέχρι τους οδηγούς) τα μονοθέσια έκαναν τους απαραίτητους γύρους, μπήκαν στα pits και δεν ξαναβγήκαν ποτέ.

Έτσι, η τελική κατάταξη του περίεργου αυτού αγώνα ήταν αυτή των χρονομετρημένων με τον Verstappen (199,5 βαθμοί) να μειώνει τη διαφορά του από τον πρωτοπόρο Hamilton (202,5) στο πρωτάθλημα οδηγών στους 3 βαθμούς. Στο βάθρο ο Russell και ο Hamilton. Παρακάτω η κατάταξη του αγώνα.

Αυτό ήταν το συντομότερο Grand Prix αλλά και το πιο απογοητευτικό στην ιστορία της Formula 1. Για την ιστορία να πούμε πως το πιο σύντομο GP ήταν αυτό της Αυστραλίας το 1991 με απόσταση μόλις 50 χιλιομέτρων.

Επόμενος αγώνας σε περίπου ένα μήνα στο Σπα για το GP Ολλανδίας (5 Σεπτεμβρίου, στις 16:00), δείτε εδώ την βαθμολογία στο πρωτάθλημα.