Σύνδεση

WRC

WRC ΡΑΛΙ ΜΟΝΤΕ ΚΑΡΛΟ: Ο ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ SEBASTIAN OGIER ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΝΙΚΗΤΗΣ (ΒΙΝΤΕΟ)

Έναρξη της σαιζόν για το WRC με τον αγώνα στο…

Έναρξη της σαιζόν για το WRC με τον αγώνα στο Πριγκιπάτο και τις ιδιαίτερα ολισθηρές ειδικές που είναι γεμάτες παγίδες. Σε αυτούς τους δρόμους λοιπόν ο πρωταθλητής Sebastian Ogier οδήγησε αφενός προσεκτικά και αφετέρου είχε αρκετή τύχη, οπότε και βρέθηκε στην 1η θέση της τελικής κατάταξης.

Πίσω του τερμάτισαν άλλα δύο Polo WRC, αυτά των Latvala και Mikkelsen στη 2η και 3η θέση αντίστοιχα, κάνοντας την επικράτηση της VW στο 83ο Ράλι Μόντε Κάρλο ολοκληρωτική.

Τέταρτος ήταν ο Ostberg με Citroen, μπροστά από τα δύο Hyundai i20 WRC των Neuville και Sordo, που βρέθηκαν στην 5η και 6η θέση αντίστοιχα, με τη μεταξύ τους διαφορά να είναι μόλις 0,8 δεύτερα! Η πρώτη δεκάδα συμπληρώθηκε από τους Evans, Loeb, Prokop και Meeke, με τους δύο τελευταίους να έχουν ταλαιπωρηθεί από την Παρασκευή με πολλές ατυχίες. O Loeb πάντως δήλωσε πως το διασκέδασε, ενώ δεν σχεδιάζει να μετέχει σε άλλον αγώνα της σεζόν.