Σύνδεση

Featured

Ράλλυ Ακρόπολις: Εμφατικό και ιστορικό 1-2-3 για τη Hyundai!

Σε θρίαμβο για τη Hyundai εξελίχθηκε το Ράλλυ Ακρόπολις, μιας και τα i20 Rally1 αποδείχθηκαν πιο αξιόπιστα και πιο ανθεκτικά στις σκληρές συνθήκες του αγώνα και τερμάτισαν στις τρεις πρώτες θέσεις της γενικής κατάταξης.

Είναι η πρώτη φορά που η κορεάτικη εταιρεία πετυχαίνει το 1-2-3 σε αγώνα του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος, ενώ μετά τη λήξη της 15ης ειδικής δόθηκε η εντολή στους οδηγούς να μην αλλάξει η μεταξύ τους σειρά. Για να διασφαλιστεί και το ιστορικό 1-2-3.

Έτσι ο μεγάλος νικητής είναι ο Thierry Neuville που πέτυχε την πρώτη του νίκη στη φετινή σαιζόν, στη δεύτερη θέση βρέθηκε ο Ott Tanak και τρίτος ο Daniel Sordo.

Στην 4η και 5η θέση βρέθηκαν τα δύο Ford Puma Rally1 των Loubet και Green, ενώ πρώτο Toyota Yaris Rally1 ήταν αυτό του Ιάπωνα Katsuta.

Πρώτος στην κατηγορίας WRC2 ο Lindholm με Skoda Fabia Rally2, ενώ εξαιρετική ήταν η επίδοση του Κύπριου Τσουλόφτα που με το VW Polo GTI τερμάτισε 9ος γενικής.

Πρώτος Έλληνας ο Αθανασούλας με Hyundai i20 Rally2 στην 16η θέση της γενικής κατάταξης.