Σύνδεση

Audi

Φόρμουλα E, Σαντιάγκο E-Prix, Χιλή 2019: η Audi κάνει το 1-3 στο E-Prix του Σαντιάγο

Στον πιο θερμό αγώνα που έχει γίνει έως τώρα στην Φόρμουλα Ε η Audi Sport ABT Schaeffler, που έχει ως στόχο την κατάκτηση και τρέχοντος πρωταθλήματος, σημείωσε το πρώτο της podium στη φετινή σεζόν, στον αγώνα που έγινε στο Σαντιάγκο της Χιλής. O Sam Bird, της υποστηριζόμενης από την Audi ομάδας Envision Virgin Racing, γιόρτασε την πρώτη νίκη του Audi e-tron FE05.

Από την αρχή του αγώνα το νέο ηλεκτροκίνητο αγωνιστικό, το οποίο διαθέτει νέο κινητήριο σύστημα που εξελίχθηκε από την Audi σε συνεργασία με την Schaeffler, ήταν αυτό που ξεπέρασε τις αντίξοες συνθήκες του αγώνα. Ο Lucas di Grassi σημείωσε τον ταχύτερο χρόνο στα πρώτα ελεύθερα δοκιμαστικά στη νέα χάραξη της πίστας στους δρόμους του O’Higgins Park στο Σαντιάγκο. Και οι δύο οδηγοί της ομάδας Audi Sport ABT Schaeffler βρέθηκαν στην πρώτη εξάδα των κατατακτήριων Super Pole, όπου ο Lucas di Grassi έκανε τον καλύτερο γύρο στην καριέρα του στην Φόρμουλα E με διαφορά 0,526 δευτερολέπτων.

Ξεκινώντας από την τρίτη θέση ο Daniel Abt κατάφερε να επικρατήσει σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες που έφτασαν τους 37 βαθμούς Κελσίου και με το Audi e-tron FE05 να επιβεβαιώνει την ταχύτητα και την αξιοπιστία του. Αυτό ήταν το πρώτο βάθρο για την ομάδα της Audi Sport ABT Schaeffler στο πρωτάθλημα 2018/2019 ABB FIA Formula E. Επίσης ο Abt συγκέντρωσε τον έξτρα βαθμό για τον ταχύτερο γύρο του αγώνα.

Ωστόσο, ο Lucas di Grassi βρέθηκε από την pole position να ξεκινά τον αγώνα από την τελευταία θέση λόγω μιας παράβασης του κανονισμού στις κατατακτήριες δοκιμές. Παρά ταύτα ο Βραζιλιάνος αγωνίστηκε με πείσμα και κατάφερε από την 22η θέση να φτάσει ως την 9η θέση και τελικά να βρεθεί στην 12η μετά από ποινή χρόνου λόγω μιας σύγκρουσης.

Daniel Abt, οδηγός της Audi Sport ABT Schaeffler: «Ήταν ένας πολύ δύσκολος αγώνας. Είχε πάρα πολύ ζέστη. Αυτό το πρώτο podium ήταν πραγματικά πολύ σημαντικό για την ομάδα για να συνεχίζουμε την μάχη».

[ngg src=”galleries” ids=”4496″ display=”basic_thumbnail”]

Allan McNish, Τεχνικός Διευθυντής της Audi Sport ABT Schaeffler: «Είδαμε πολλούς οδηγούς να κάνουν λάθη σε αυτές τις δύσκολες συνθήκες. Είμαι πολύ περήφανος για τον Daniel, εξαιρετική η μάχη που έδωσε ο Lucas!».

O Sam Bird της υποστηριζόμενης από την Audi ομάδας της Envision Virgin Racing, ήταν ο νικητής του αγώνα. Ο Βρετανός κατάφερε να επικρατήσει του Sébastien Buemi (Nissan) που υπέπεσε σε οδηγικό λάθος, ενώ κράτησε πίσω του τον Pascal Wehrlein (της Mahinda και πρώην πρωταθλητή DTM). Ο teammate του Bird, ο Robin Frijns τερμάτισε στην 5η θέση.

Ο τέταρτος γύρος του πρωταθλήματος της Formula E θα διεξαχθεί στις 16 Φεβρουαρίου στην Πόλη του Μεξικού (Mexico City). Πέρυσι ο Daniel Abt είχε γιορτάσει εκεί μία από τις νίκες του οδηγώντας την ομάδα του στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.