Σύνδεση

F1

F1 Γκραν Πρι Abu Dhabi: O Verstappen δεν άφησε ούτε την τελευταία pole της σαιζόν

Αύριο στις 15:00 η Formula 1 ρίχνει αυλαία ελπίζοντας σε ένα πιο ενδιαφέρον πρωτάθλημα από πλευράς ανταγωνισμού. Διότι το φετινό είχε τελειώσει… πριν καν ξεκινήσει με την Red Bull να κατακτά 21 από τα 22 Grand Prix! Το μόνο που γλύτωσε ήταν αυτό της Σιγκαπούρης που το είχε πάρει ο Leclerc για τη Ferrari. Τα 18 τα πήρε ο Verstappen και μόλις 2 ο Perez.

Στις κατατακτήριες του Άμπου Ντάμπι χρησιμοποιήθηκαν μαλακά ελαστικά που αποδείχτηκαν αποτελεσματικά μόνο για ένα γρήγορο γύρο, αντίθετα με τις πολλαπλές προσπάθειες που είδαμε στο Las Vegas την προηγούμενη εβδομάδα.

Στο Q3, ο Verstappen σημείωσε χρόνο 1m23.445s στον πρώτο του γύρο, τον βάζοντας μακριά από τους ανταγωνιστές του καθώς ήταν ο μόνος που χρησιμοποίησε νέα ελαστικά.

Στους δεύτερους γύρους, ο Verstappen δεν μπόρεσε να βελτιώσει τον χρόνο του. Άλλοι το έκαναν, αλλά όχι επαρκώς, με τον Leclerc να καταλαμβάνει τη δεύτερη θέση στην τελική προσπάθεια, μόλις 0.139s πίσω από τον Verstappen.

Ο Piastri πήρε την τρίτη θέση, ακολουθούμενος από τον George Russell, ο οποίος ανέβηκε στην τέταρτη θέση με τον ταχύτερο χρόνο στον τελευταίο τομέα του Q3.

Ο Lando Norris φάνηκε ως απειλή για τον Verstappen αλλά χάλασε την ευκαιρία του με νέα ελαστικά στο τέλος λόγω ενός γλιστρήματος στη στροφή 13, κοστίζοντάς του 0,4s.

Ο Yuki Tsunoda, ο Fernando Alonso και ο Nico Hulkenberg ακολούθησαν, με τον Pierre Gasly να ολοκληρώνει τις δέκα πρώτες θέσεις.

Ο τελευταίος γύρος του Perez εξασφάλισε την έκτη θέση, αλλά ακυρώθηκε για υπέρβαση των ορίων της πίστας στη στροφή 1 στο Q3.

Στη συνέχεια θα δείτε τη σειρά εκκίνησης του αυριανού αγώνα στις 15:00 που θα μεταδοθεί από τον Ant1.